Reşiţa Campioană!!! UCMR a câştigat Cupa!!

Reşiţa Campioană!!! UCMR a câştigat Cupa!!

UCM Reşiţa a cîştigat Cupa României după ce a trecut de HCM Constanţa la 7 metri!

Cupa României la Handbal, vine la Reşiţaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!! Bravo băieţi ! Bine, Stane !!!

Felicitări UCMR!!!

RESITA-HCM CONSTANTA 30-29!!

UCM Reşiţa a reuşit să cîştige sîmbătă, la Braşov, primul său trofeu din istoria clubului.

Echipa pregătită de Gligore Czari a învins după executarea loviturilor de la 7 metri pe HCM Constanţa, scor 4-3.

Campionii au condus cu 15-13 la pauză, dar Reşiţa a reuşit o repriză secunde foarte bună. În ultimele zece minute portarul reşiţenilor Cristian Antonaru a făcut minuni între buturi şi Reşiţa conducea cu 26-23 în minutul 57. Constanţa a reuşit însă imposibilul. Buricea, de două ori, şi Toma, au adus egalitatea, 26-26, şi au împins meciul în prelungiri.

S-a trecut la executarea aruncărilor de la 7 metri, unde Reşiţa a avut nervii mai tari. Doar Vali Ghionea, cel care pe parcursul partidei nu ratase nici o aruncare, a dat greş de la UCM Reşiţa, în timp ce de la Constanţa Toma şi Buricea nu l-au putut învinge pe acelaşi uluitor Antonaru!

Reşiţa a cîştigat cu 30-29, luîndu-şi revanşa pentru finala pierdută anul trecut în faţa Stelei, 27-29. E primul trofeu pe plan intern al reşiţenilor, care în Europa au avut mai mult noroc, cucerind de trei ori consecutiv Challenge Cup.

UCM Resita a ramas in finala prin golurile lui Irimescu si Vaidasigan, pentru ca HCM Constanta sa rateze ultimele doua aruncari. Toma si Buricea nu au reusit sa-l invinga pe bravul Antonaru, pentru ca Rohozneanu si juniorul Stan sa aduca trofeul Cupei Romaniei in vitrina clubului din Resita.

Prima parte a meciului a fost dominata de HCM, echipa din Constanta conducand cu 11-8 (min.23), 13-9 (min.26) si 15-13 (pauza).

Resita a echilibrat jocul pe masura trecerii timpului in partea secunda, astfel ca in minutul 37 Ghionea restabilea egalitatea, scor 17-17. Constanta s-a distantat la 21-18, dupa reusita lui Toma din minutul 42, dar Antonaru, cu doua parade consecutive, si Ghionea au readus Resita in joc.

Echipa banateana a preluat controlul meciului in final, conducand cu 25-22 (min.55), dar campionii de la HCM au reusit sa revina intr-un final de infarct.

Castigatoare a Cupei Challenge in 2007, 2008 si 2009, UCM Resita se afla la primul trofeu intern, dupa ce a incheiat campionatul pe locul secund in sezonului 2008-09 si a disputat finala Cupei Romaniei in aceeasi stagiune.

Onlinesport: Dumitru Stircu

Sursa :

Gol decisiv, jucătorul îndrăgit de întreaga Reşiţa, Ioan Stan ! Bravo, Stane !!

BRAVO UCMR !!!

Despre Sibilla

sibilla_poesis@yahoo.com
Acest articol a fost publicat în Ganduri cu parfum de poesii..., Oaspeţi, Pilde şi „aduceri aminte”... și etichetat , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

4 răspunsuri la Reşiţa Campioană!!! UCMR a câştigat Cupa!!